Logo
Innowacje motywem przewodnim w trakcie wizyty Xi Jinpinga w Szwajcarii

fot. Wikimedia Commons

21 stycznia 2017 23:31

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przed swoją pierwszą wizytą dyplomatyczną zagranicą w tym roku napisał artykuł, w którym poruszył istotę innowacji i ich potrzeb, mających być głównym punktem w relacjach na linii Pekin – Berno. Jedno z kluczowych zdań, które się w nim pojawiło brzmi: „W rozbudowanym i szybko zmieniającym się świecie, który obecnie boryka się z kryzysem gospodarczym, Chiny i Szwajcaria muszą pracować razem, aby pogłębić strategię partnerstwa innowacyjnego”.

Chiny i Szwajcaria różnią się w stopniu rozwinięcia, wielkości, uprzemysłowieniu, strukturze, historii, kulturze i systemie. Pomimo tak diametralnych różnic krajom udało się zainicjować współpracę w różnych kategoriach jak na przykład: polityka, gospodarka i dyplomacja, udało się stworzyć model innowacyjnej kooperacji, który działa do tej pory.

Państwa mają podobne opinie na obecne sprawy międzynarodowe, jak również ich wspólnym interesem jest dążenie do rozwoju, a ten jest napędzany przez różne nowości. Do tej pory zwalniająca gospodarka cierpiała na brak innowacji, co uniemożliwiało wzrost gospodarczy. Co ważniejsze, niektóre kraje obawiają się zjawiska globalizacji. Odmawiają one współpracy, z powodu zmartwień o możliwości straty ich własnych innowacji technologicznych, spowolnienia gospodarczego czy przejęcia kontroli nad gospodarką przez inne państwo. Jednak współpraca w dziedzinie innowacji pomiędzy Chinami i Szwajcarią pokazuje, że jeśli będziemy odwracać się ciągle plecami do innych, to skutkiem nie będzie umocnienie gospodarcze. Po tym, jak Szwajcaria jako jeden z pierwszych krajów uznała Państwo Środka za gospodarkę rynkową i pierwszy kraj w Europie, który podpisał porozumienie o wolnym handlu, Berno nie odnotowało utraty swoich kompetencji/wartości, czy zatopienia rynku chińskimi produktami. Nawet więcej, wartość handlu i inwestycji wzrosła.

Szwajcaria jest dobrze znana jako jeden z najbardziej innowacyjnych krajów. Jej mieszkańcy są pełni ducha wynalazków, kraj jest domem światowej klasy marek zegarków i maszyn. Dążąc do perfekcji wychwala Plan Pięcioletni w Chinach, który zachęca obywateli do poszukiwania nowych technologii.

Ostatnio w Europie gorącym tematem jest ochrona swojej gospodarki na świecie. Zewsząd płyną różne odpowiedzi. Od czasów Zimnej Wojny, kraje zaczęły otwierać się na inne i integrować, w tym czasie Europa straciła też ducha innowacji. Jest to jeden z powodów, który doprowadził kontynent do zapaści ekonomicznej. Nie można jednak powiedzieć , że procedury ochrony swojego kraju i gospodarki są złe i należy od nich odejść, czy też jeszcze bardziej je zaostrzyć. Zdaniem przewodniczącego oraz prezydent Szwajcarii współpraca chińsko-szwajcarska mogłaby być przykładem tego jak powinna ona funkcjonować, bez obciążania siebie wzajemnie czy ograniczania kompetencji.

Jednym z najważniejszych zadań wizyty Xi w Szwajcarii jest rozwinięcie obecnego systemu, które doprowadzi do kolejnego wzrostu wymiany handlowej, odnajdzie kolejne dziedziny, w których państwa mogą współpracować, rozwinie kooperację w kategorii finansów, energii oraz turystyki. Podczas gdy kraje europejskie znajdujące się w UE stawiają czoła negocjacjom po Brexicie czy niestabilności przed wyborami we Francji, Chiny i Szwajcaria krok za krokiem rozwijają swoją współpracę.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: Global Times, bbc.com