Logo
Inwigilacja uczestników oraz organizatorów Marszów Niepodległości? Minister odpowiada na interpelację Chruszcza

fot. Wikimedia Commons

21 czerwca 2016 16:19

W maju poseł Kukiz'15 oraz Endecji – Sylwester Chruszcz wystosował interpelację w sprawie inwigilacji uczestników i organizatorów Marszów Niepodległości. W przedstawionym sprawozdaniu z audytu znalazły się między innymi informacje o działaniach operacyjno-rozpoznawczych w stosunku do uczestników legalnych manifestacji środowisk opozycyjnych.

Koordynator Służb Specjalnych, minister Mariusz Kamiński odpowiedział na interpelację złożoną przez posła Sylwestra Chruszcza, dotyczącą możliwej inwigilacji służb w stosunku do organizatorów i uczestników Marszów Niepodległości. W sprawozdaniu z audytu poprzedniego rządu znalazły się dane dotyczące inwigilacji marszu z 2012 roku „Obudź się Polsko” organizowany przez PiS, NSZZ „Solidarność” oraz środowisko słuchaczy Radia Maryja. Ponadto inwigilowano organizatorów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy uroczystości poświęconych Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, a także manifestacje organizowane przez ruchy Obrońców Życia.

Poseł Chruszcz prosił o odpowiedź ministra na pytania:

1. W jakim zakresie polskie służby specjalne inwigilowały organizatorów oraz uczestników corocznych, odbywających się w dniu 11 listopada Marszów Niepodległości organizowanych przez „Stowarzyszenie Marsz Niepodległości” w okresie objętych audytem?

2. Jakie stosowano techniki operacyjne wobec uczestników oraz organizatorów tych zgromadzeń?

3. Jakie służby brały udział w inwigilacji oraz kto podjął decyzję o tego typu działaniach?

4. Jakie były zadania delegatur ABW oraz jednostek policji?

5. Czy służby specjalne podejmowały prowokacje wobec uczestników zgromadzeń?

W odpowiedzi, minister Kamiński przekazał informację o tym, że podał te informacje dotyczące inwigilacji organizatorów oraz uczestników legalnych zgromadzeń publicznych w latach 2007-2015, które mogły zostać ujawnione z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. Zaznaczył jednak, że sprawa trafiła do prokuratury.

"Jednocześnie informuję, że w sprawie domniemanych nielegalnych inwigilacji organizatorów i uczestników zgromadzeń publicznych we wskazanym wyżej okresie Szef ABW skierował do prokuratury w trybie niejawnym zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" – czytamy w odpowiedzi.

Poseł Sylwester Chruszcz poinformował o sprawie na swoim profilu społecznościowym. 

 

 

Paweł Jaworski
Źródło: sejm.gov.pl / fot. Wikimedia Commons