Logo
IPN ujawnił nazwiska esesmanów z Auschwitz. Ponad 8.5 tysiąca osób, niektórzy wciąż żyją [WIDEO]

30 stycznia 2017 16:00

Instytut Pamięci Narodowej upublicznił listę SS-manów na służbie w niemieckim obozie śmierci w Auschwitz-Birkenau. Zbiór liczy sobie aż 8.5 tysiąca osób, a niektóre z nich wciąż żyją.

Nazwiska zgromadził prof. Aleksander Lasik, pisząc swoją pracę doktorską między 1982 a 1988 rokiem, w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie prac nad bazą Lasik przeprowadził kwerendę w wielu zagranicznych archiwach.

Dostęp do bazy jest publiczny. Oznacza to, że każdy może wyszukać dane osobowe esesmanów służących w Auschwitz. Zbiór zawiera imiona, nazwiska, a nawet fotografie i wyroki sądowe. Baza została przygotowana w trzech językach. Oprócz polskiego jest to angielski i niemiecki. To pierwszy tego typu projekt na tak wielką skalę. Poniższy link przekierowuje do bazy SS KL AUSCHWITZ: truthaboutcamps.eu http://truthaboutcamps.eu/th/zaloga-ss-kl-auschwitz/16816,Zaloga-SS-KL-Auschwitz.html

Prezes IPN Jarosław Szarek zapowiedział, że owa baza jest dopiero początkiem. Docelowo IPN planuje stworzenie podobnych zbiorów z informacjami o pozostałych niemieckich obozach koncentracyjnych. Prezes nawiązał także do kłamliwych określeń "polskie obozy śmierci" i podkreślił, że prezentacja bazy jest tego zaprzeczeniem. – Pokazujemy w internecie, kim była ta załoga. Wcześniej nikt tego nie zrobił w takiej skali – powiedział Szarek.

 

 

źródło: dorzeczy.pl
BS