Logo
Izraelski artysta uruchomił kontrowersyjny projekt "YOLOCAUST". Zobacz ZDJĘCIA!

fot. Wikimedia Commons

19 stycznia 2017 12:52

Wczoraj polityk prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) powiedział, że berliński pomnik Holocaustu to symbol hańby Niemców. Dzisiaj media obiegła informacja, że izraelski artysta uruchomił kontrowersyjny projekt przedstawiający monument w innym "świetle".

Pomnik, według projektu Petera Eisenmana, został wybudowany w latach 2003–2005 w centrum Berlina (Berlin-Mitte), na powierzchni 19 tys. m². Został on odsłonięty 10 maja 2005 i od 12 maja jest dostępny dla publiczności. W pierwszym roku pomnik odwiedziło ponad 3,5 mln. osób.

Budowla składa się z 2711 betonowych bloków-steli (po jednym na każdą stronę Talmudu) ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Najwyższe bloki mierzą 4,7 m wysokości. Na obrzeżu pomnika rośnie 41 drzew. Między szeregami bloków znajdują się wybrukowane kostką przejścia o szerokości 95 cm. 

Dziennie odwiedza go ponad 10 tys. turystów. Problem w tym, że spora część z nich nie zachowuje wówczas należytej powagi, a niektóre osoby urządzają nawet zabawy w "berka" czy "chowanego". 

Zdaje się, że przeciwko temu chciał w kontrowersyjny sposób zaprotestować Shahak Shapira. Projekt artysty polega na nałożeniu na siebie zdjęć rozradowanych turystów odwiedzających pomnik z fotografiami przedstawiającymi Holocaust. Z jednej strony robi to piorunujące wrażenie, ale z drugiej można to uznać za przekroczenie dobrego smaku. 

Projekt można zobaczyć TUTAJ.

 

N.