Logo
Izraelski parlament przegłosował ustawę o transparentności organizacji pozarządowych

13 lipca 2016 21:17

Po spornej debacie trwającej prawie sześć godzin, Kneset przegłosował ustawę, która obliguje organizacje pozarządowe do całkowitej transparentności finansowej. Nowe prawo wymierzone jest przede wszystkim w działalność środowisk propalestyńskich.

Ustawa o transparentności podmiotów wspieranych przez obce państwa została przegłosowana głosami 57 do 48. Dotyczy ona przede wszystkim kilkunastu organizacji porządowych w skali kraju, finansowanych źródłami zagranicznymi i nakłada na nie obowiązek pełnej przejrzystości w zakresie uzyskiwania przychodów. "Już nigdy nie będziemy zginali karków przed obcymi państwami" - skomentowała głosowanie izraelska minister sprawiedliwości, Ayelet Shaked.

Krytycy ustawy twierdzą, że nowe prawo niesprawiedliwie traktuje lewicowe organizacje pozarządowe, które monitorują politykę państwa Izrael względem Palestyny. 

Zwolennicy z kolei podnoszą, że kwestia dotowania krajowych podmiotów przez zagraniczne ośrodki państwowe jest ważnym elementem publicznej świadomości. Finansowanie połączone jest z zależnością - argumentują. Autorzy ustawy we wstępie zaznaczyli, że jej celem jest "radzenie sobie ze zjawiskiem organizacji pozarządowych działających w Izraelu, które pretendują do reprezentowania interesów kraju, a w rzeczywistości służą realizowaniu interesów obcych państw".

Co ciekawe, ustawa nie przewiduje takich samych zasad w stosunku do organizacji pozarządowych, które są finansowane przez zagraniczne, ale niepaństwowe podmioty. Większość izraelskich stowarzyszeń czy fundacji o charakterze neokonserwatywnym utrzymywana jest bowiem przez źródła prywatne, w głównej mierze pochodzące od amerykańskich Żydów.

 

źródło: timesofisrael.com

N.