Logo
Jak chińska delegacja w Davos chciała przekonać świat?

fot. Wikimedia Commons

30 stycznia 2017 13:35

Xi Jinping wraz z delegacją podczas Światowego Forum w Davos musieli pokazać ludziom co tak naprawdę pozwala Chinom na osiąganie dobrych wyników w rozwoju gospodarki.

Na pytanie trudno jest odpowiedzieć. Gospodarcze i polityczne zawirowania na świecie dotyczą również Państwa Środka. Zdaniem chińskiej delegacji wskaźnik niepewności co będzie dalej jest wyjątkowo wysoki w szczególności w dziedzinie zarządzania stosunkami międzynarodowymi. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump prowadzi politykę protekcjonizmu, co również doprowadzi do zmian na świecie – stwierdzili Chińczycy.

Po licznych reformach, które miały miejsce przez ostatnie 35 lat Chinom udało się zmniejszyć ubóstwo, wyselekcjonować klasę średnią, zmodernizować elektronikę, stać się drugą gospodarką na świecie, największym importerem i producentem. Pomimo zawirowań światowych gospodarek Państwo Środka ciągle ma swój wkład we wzroście światowym na poziomie 1/3.

To pokazuje, że Chińska Republika Ludowa urosła w siłę, a to wszystko za sprawą właściwie przemyślanych reform – powiedział Pieter Bottelier, były ekonomista Banku Światowego.

Katrzyna Hajduk
Na podstawie: People’s Daily