Logo
Jak Trump zmusi Meksyk do zapłacenia za mur na granicy? To bardzo proste

flickr.com

27 stycznia 2017 10:54

Zaraz po podpisaniu dekretu o budowie muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, Donald Trump powiedział, że Meksyk zapłaci za przedsięwzięcie "w ten czy inny sposób". Dzisiaj administracja prezydenta podała, jak zamierza zmusić sąsiada do sfinansowania budowy. 

Wcześniej Trump mówił, że koszty początkowe będą finansowane z kieszeni amerykańskiego podatnika, jednak za całość zapłaci Meksyk. 

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto w odpowiedzi zastrzegł, że jego kraj "nie zapłaci za żaden mur". Reakcją Donalda Trumpa było odwołanie spotkania, które miało się odbyć 31 stycznia. Prezydent USA zaznaczył, że Stany Zjednoczone mają "60-miliardowy deficyt w handlu z Meksykiem".

Plan Białego Domu jest bardzo prosty. Każdy produkt importowany z Meksyku będzie obłożony 20-procentowym cłem. Dzięki temu roczne wpływy z tytułu tego podatku będą o 10 miliardów dolarów wyższe niż obecnie. Koszt budowy muru oscyluje natomiast między 8 a 20 miliardami dolarów.

Minister gospodarki Meksyku Ildefonso Guajardo odpowiedział, że za wyższe cło zapłacą i tak amerykańscy konsumenci, którzy będą zmuszeni płacić więcej importowane produkty.

Budowa muru na granicy z Meksykiem była jednym z kluczowych postulatów wyborczych Donalda Trumpa. Obecny prezydent w trakcie kampanii wyborczej szczególnie akcentował problem nielegalnej imigracji z Meksyku, którą, jego zdaniem, można powstrzymać tylko w bezpośredni sposób. 

 

źródło: rt.com

N.