Logo
Janusz Rudnicki: "Najbardziej wkurza mnie polski antysemityzm"

6 października 2016 15:36

Janusz Rudnicki, polski pisarz i eseista, w wywiadzie udzielonym portalowi Wirtualna Polska w ostrych słowach skrytykował obecną sytuację w Polsce. Pisarz odniósł się między innymi do "czarnego protestu" oraz panujących jego zdaniem w Polsce, nastrojów antysemickich. 

Zapytany o to, czy warto przejmować się Polską Rudnicki wskazał, że teraz, kiedy mieszka w kraju na stałe nie ma innego wyjścia. Polska to powietrze, którym oddycham. Teraz jest ono szkodliwe, paskudne. Mam na myśli bogoojczyźniany fetor, który szkodzi na serce i płuca. Jeszcze trochę, a chodził będę po ulicy z maską antysmogową - wskazał. Na pytanie, co najbardziej "wkurza do" w Polsce odparł: Wkurza mnie na przykład, że w roku 2016, w Europie, która leży przecież też w Polsce, są jaskrawe powody ku temu, aby organizować „czarny protest”. Doszło do tego, że transparent „Macice wyklęte”, dobry skądinąd, jest jak najbardziej na miejscu.

Pisarz uważa również, że Polacy są antysemitami. Ale mój najbardziej dotkliwy wkurw to nasz polski antysemityzm. Niestety nasz. Piekący, tępy i zajadły. Wyssany z mlekiem cholera wie jakiej matki, nieangielski i niekreolski. Kiedy widzę, słyszę i czytam to, co wydaje z siebie to bydło, brakuje mi tchu. Myślę sobie: „Co za koszmar!”. Łapię się na tym, że najchętniej zagnałbym ich do stodoły i niechby ich tam spalił ogień ich nienawiści - powiedział. 

Janusz Rudnicki od lat jest związany z „Gazetą Wyborczą”, przede wszystkim z „Magazynem Książki”.

NW

Źródło: ksiazki.wp.pl