Logo
Jarosław Kaczyński chciał odkupić TVN i przemianować na prorządową telewizję

28 stycznia 2017 13:57

Jak donosi "Newsweek", Jarosław Kaczyński planował wykupienie TVN 24. Spotkał się nawet z właścicielami stacji. Przewodniczący PiSu zamierzał stworzyć w ten sposób prorządową telewizję na wzór Russia Today. 

Newsweek powołuje się na swoje źrudło wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości - Myśleliśmy o przejęciu TVN 24. Mówię to zupełnie poważnie. Docierało do nas, że Amerykanie, którzy kupili kanały TVN, nie mają do nas uprzedzeń i że można się z nimi dogadać. Nasz plan był propaństwowy. Kupić stację informacyjną o dobrej renomie i stworzyć jej angielskojęzyczną wersję, coś na wzór Al-Dżaziry czy Russia Today. Prezes szybko to podłapał, nawet rozmawiał o tym z Amerykanami. Jego pierwsze spotkanie umawiał znany warszawki lobbysta a rozmowa odbyła się na neutralnym gruncie. Początkowo Jarosław miał wrażenie, że sprawa jest otwarta, ale ostatecznie usłyszał „nie”.

Od wakacji 2015 roku TVN należy do sieci telewizyjnej Scripps Networks Interactive, dystrybutora kanałów tematycznych takich jak Travel Channel czy HGTV.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości planowali utworzenie anglojęzycznego kanału o międzynarodowym zasięgu w ramach Telewizji Polskiej. Sam Jacek Kurski zapowiadał „rozpoczęcie prac nad stworzeniem stacji Poland24 wzorowanej na BBC World, France 24, Russia Today czy Al-Dżazira”.

Amerykanie faktycznie potwierdzają, że otrzymali od polityków PiSu propozycję wykupu komercyjnej stacji TVN 24, jednak nie przedstawiono żadnej konkretnej oferty. Dziś władze Scripps Networks Interactive zapewniają, że sprzedaż stacji nie wchodzi w grę.

źródło: newsweek.pl
BS