Logo
Jerzy Owsiak skazany za zniesławienie blogera. Zapłaci grzywnę

26 października 2016 21:48

Jerzy Owsiak, dziennikarz i działacz charytatywny oraz społeczny został skazany przez Sąd Rejonowy w Złotoryi za zniesławienie blogera Piotra Wielguckiego (Matki Kurki). Owsiak musi zapłacić 5 tys. złotych grzywny za nazwanie blogera nierobem oraz sugestię, że sobie nie radzi w życiu albo ukrywa swoje dochody. Wyrok Sądu jest nieprawomocny.

Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że Jerzy Owsiak, w wypowiedzi zamieszczonej na swoim wideoblogu 14 października 2014 roku, zniesławia i znieważa blogera, narażając go na utratę publicznego zaufania. Piotr Wielgucki w akcie oskarżenia stawiał Owsiakowi pięć zarzutów z paragrafów 212 (zniesławienie) i 216 (znieważenie) Kodeksu Karnego. Bloger w akcie oskarżenia skarżył się, że został przez Owsiaka nazwany „nierobem” i „murem” oraz że wypowiedź sugeruje, że Wielgucki jest utrzymankiem żony, nie radzi sobie w życiu i ukrywa dochody. Cztery z tych zarzutów już wcześniej zostały prawomocnie oddalone lub umorzone. W środę sąd wydał wyrok odnośnie piątego z zarzutów.

Tylko część wyliczonych w akcie oskarżenia sformułowań naruszała prawo. Za znieważające uznał słowo „nierób”, bo jak uzasadnił, słowniki języka polskiego opisują je jako „pogardliwe” określenie człowieka leniwego – próżniaka. Sędzia Leżak orzekł, że Jerzy Owsiak rozmyślnie użył tego sformułowania, w pełni rozumiejąc jego znaczenie i zaznaczył, że Owsiak zrobił to z zamiarem zdyskredytowania Wielguckiego w oczach opinii publicznej. Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z toczącym się już od dłuższego czasu konfliktem obu stron. Obie używają wobec siebie ostrego języka. Pewne stawiane sobie wzajemnie zarzuty, przytyki, poszły jednak za daleko – stwierdził w uzasadnieniu sędzia Leżak.

NW

Źródło: TVP Info