Logo
Jest zgoda Prisztiny na osądzenie bojowników Armii Wyzwolena Kosowa

26 grudnia 2016 19:30

Władze Kosowa ratyfikowały ostatecznie umowę o powołaniu nowego sądu - oficjalnie określanego jako Kosowski Sąd Specjalny. Stało się to pomimo ostrego sprzeciwu ze strony opozycji, która organizowała mi.in. uliczne protesty.

Decyzja o ratyfikacji została podjęta przez Zgromadzenie Kosowa. Dzięki niej ma moc prawną podpisane w lutym  porozumienie między Kosowem i Holandią, zgodnie z którym powstanie nowy sąd, upoważniony do podjęcia próby rozliczenia byłych członków Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) za zbrodnie popełnione w trakcie konfliktu w latach 90. Jurysdykcja sądu obejmie okres od 1 stycznia 1998 roku do 31 grudnia 2000 r.

Składający się z międzynarodowych sędziów trybunał będzie procedował w dawnej siedzibie Europolu. Powołano już specjalnego prokuratora Davida Schwendimana, który pokieruje ściganiem zbrodniarzy, a następnie będzie odpowiedzialny za przygotowanie wobec każdego z nich aktu oskarżenia. W połowie grudnia była sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego Ekaterina Trendafilowa została powołana na stanowisko prezesa powstającego sądu.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że przez siedemnaście lat udało się wydać prawomocne wyroki tylko w 20 sprawach dotyczących zbrodni wojennych Armii Wyzwolenia Kosowa.

 

MR

źródło: rp.pl