Logo
Język polski w białoruskim radiu? Inicjatywa młodych Polaków

11 czerwca 2016 14:40

Polscy mieszkańcy Lidy złożyli wniosek do lokalnego radia - domagają się wprowadzenia polskiej kultury i muzyki na antenę stacji. W przedstawionym liście przedstawiają również problemy z jakimi boryka się polska mniejszość na Białorusi.

"Naszym głównym problemem na Białorusi jest nieobecność w przestrzeni publicznej  języka polskiego, który jest przecież naszym językiem ojczystym. Najważniejszym celem dla każdego aktywnego Polaka na Białorusi, powinno być promowanie używania języka polskiego i polskiej kultury. Także tej współczesnej." - czytamy w liście opublikowanym przez grupę Polaków. 

Polska mniejszość zwraca uwagę na ich nierówne traktowanie. W radiu nie brakuje materiałów w języku rosyjskim, angielskim, francuskim czy ukraińskim. Nie ma tam jednak polskiej kultury i muzyki. "My, obywatele Republiki Białoruś, mieszkańcy miasta Lida, a także przedstawiciele polskiej mniejszości, która w naszym mieście stanowi 38,3% ludności. Chcemy zwrócić Państwa uwagę  na ten fakt, iż w muzycznych audycjach w Lidzkim radio są kompozycje w języku rosyjskim, angielskim, francuskim, ukraińskim, zaś brak jest muzyki polskojęzycznej. Dla nas, Polaków z Lidy, a także dla ludzi którzy od lat słuchają lidzkiego radia, byłoby mile widziane gdyby do play listy została włączona muzyka w języku polskim. W związku z tym, zwracamy się z prośbą do Lidzkiej Teleradiokompanii o włączenie do audycji polskojęzycznych muzycznych kompozycji" - napisali Polacy.

Pracownicy radia byli zaskoczeni inicjatywą Polaków. Odpowiedź na ich wniosek zostanie opublikowana w ciągu 14 dni.

PS