Logo
Jobbik złożył Żydom życzenia z okazji Chanuki. Adresaci zdumieni

31 grudnia 2016 18:38

Kierownictwo nacjonalistycznej partii Jobbik skierowało do Żydów życzenia z okazji święta Chanuka. Nie zostały one jednak przyjęte zbyt przychylnie przez adresatów.

Szef Jobbiku Gabor Vona oraz rzecznik partii Adam Mirkoczki wystosowali we wtorek z okazji Chanuki życzenia do szefa Zjednoczonej Izraelickiej Gminy Wyznaniowej na Węgrzech Slomo Koevesa. Życzyli w nim wszystkim członkom żydowskiej społeczności na Węgrzech „błogosławionego, spokojnego i szczęśliwego święta”.

Koeves nie krył swojego zaskoczenia, przypominając, że Jobbik „wielokrotnie dawał świadectwo temu, że nie uważa członków krajowej społeczności żydowskiej za członków narodu węgierskiego zasługujących na równe traktowanie”.

Vona jednak przekonywał, że życzenia były „szczerym gestem” ze strony „następnej partii rządzącej na Węgrzech”. Zapewnił, że „przeistaczający się w partię ludową” Jobbik wyrósł z „wieku szczenięcego”, i zaapelował o przezwyciężenie uraz oraz wspólne budowanie nowych możliwości.

Życzenia dla społeczności żydowskiej to tylko element szerszej strategii partii. Jobbik próbuje bowiem przed wyborami parlamentarnymi w 2018 r. trafić do bardziej centrowego elektoratu. Pod koniec maja odbył się zjazd partii, na którym usunięto ze stanowisk wiceprzewodniczących trzech polityków reprezentujących skrajne skrzydło. Obecne sondaże dają formacji Gabora Vony około 12 proc. poparcia.

 

MR

źródło: tvpinfo.pl