Logo
Kaczyński się nie ugnie. Znamienne słowa lidera PiS o opozycji

fot. Paweł Jaworski

1 stycznia 2017 21:32

Jarosław Kaczyński był gościem Elizy Olczyk i Jerzego Jachowicza w programie „Dwoje na jednego” w Polskim Radiu 24. Z wypowiedzi, jakich udzielił prezes Prawa i Sprawiedliwości wynika, że nie zamierza się cofnąć ani o krok w kwestii kryzysu parlamentarnego. "Opozycja żyje w błędzie" – mówił.

"Nie ma politycznego pata z tego względu, że my dysponujemy kworum w Sejmie. Jeżeli opozycja będzie się upierała przy swojej postawie, która jest łamaniem prawa w najczystszym tego słowa znaczeniu, i to zarówno tego prawa wewnątrzsejmowego, czyli regulaminu, jak i tego prawa, które obowiązuje w państwie, w tym także – w moim przekonaniu, choć to jest do oceny wymiaru sprawiedliwości – prawa karnego, to będziemy musieli działać tak, jak działaliśmy w trakcie uchwalania budżetu i innych ustaw. Powtarzam: wymóg konstytucyjny jednoznacznie sformułowany to wymóg kworum i to kworum mamy. Jeżeli opozycja będzie stosowała dotychczasowe metody, to cóż, nie będziemy mieli innego wyjścia" – mówił prezes PiS.

"My się nie zgadzamy na to, żeby rządziła mniejszość. Demokracja polega na tym, że rządzi większość, a nie mniejszość. Druga strona próbuje narzucić rządy mniejszości nawet przy użyciu nielegalnych metod. Powtarzam: blokowanie mównicy, stołu prezydialnego to działanie całkowicie nielegalne. Nikt nie krytykował tego, że swego czasu wobec Samoobrony – która zresztą nie posunęła się tak daleko – użyto siły. Nikt tego nie krytykował, a w Polsce obowiązuje konstytucyjna zasada równości obywateli wobec prawa. Nie mamy zamiaru używać siły, ale warto przypomnieć, że oni działają w sposób, który całkowicie upoważnia do tego, żeby użyć wobec nich siły" – podkreślił Jarosław Kaczyński.

"Opozycja żyje w błędzie, jeśli sądzi, że zdoła sparaliżować działania w Sejmie protestem w sali plenarnej" – dodawał.

PJ
Źródło: PR24