Logo
Karol Tendera odznaczony za walkę z określeniem "polskie obozy zagłady"

fot. SEBASTAN INDRA/MSZ

7 czerwca 2016 18:40

95-letni Karol Tendera, więzień Auschwitz i organizator obozowej konspiracji, został odznaczony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych najważniejszym orderem przyznawanym przez resort - odznaką Bene Merito.

Nagroda w postaci odznaczenia została przyznana za zasługi w walce z używaniem przez zagraniczne media określenia "polskie obozy zagłady" oraz za obronę dobrego imienia Polski poza jej granicami.

Honorując Karola Tenderę wyrażamy podziękowanie za jego hart ducha i nieustępliwość – powiedział wiceminister MSZ Jan Dziedziczak. Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że celem nadrzędnym polskiego rządu jest skuteczne przekazywanie rzetelnych informacji o polskiej historii.

To odznaczenie stanowi dowód, że polski rząd wspiera nasze dążenia i naszą działalność polegającą na przeciwdziałaniu pojawiającym się oskarżeniom wobec narodu polskiego – mówił Karol Tendera dziękując za przyznanie odznaczenia.

Karol Tendera aktywnie działa na rzecz wzmacniania i ochrony wizerunku Polski za granicą. Wytoczył proces niemieckiej telewizji ZDF z powodu używania określenia „polskie obozy zagłady”. O wadliwych kodach pamięci rozmawiał m.in. na spotkaniu z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Stale prowadzi prelekcje na temat II wojny światowej dla młodzieży z całego świata i angażuje się w inicjatywy na rzecz promocji historii Polski.

Honorowe odznaczenie Bene Merito ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej - czytamy na stronie MSZ.

 

źródło: msz.gov.pl

N.