Logo
Kobieta zmyła napis "kat" z grobu Bieruta. "Fatalnie czuła się z tym, że ktoś niszczy groby"

8 sierpnia 2016 08:24

Jak informuje TVN24, w niedzielę z grobu Bolesława Bieruta na Powązkach zostały usunięte zostały napisy "kat" i "zbrodniarz", które zostały tam umieszczone 1 sierpnia w trakcie uroczystości upamiętniających 72. rocznicę Powstania Warszawskiego. Grób wyczyściła anonimowa kobieta​. 

Jak wskazuje dziennikarz stacji, 28-latka postanowiła we własnym zakresie kupić środki do czyszczenia i poświęcić weekend na usunięcie namalowanych czerwoną farbą napisów. Nie kryje mocno lewicowych poglądów. Na co dzień pracuje w instytucji bankowej. Fatalnie czuła się z tym, że ktoś niszczy groby. Bez względu na to, kim jest pochowana osoba. Sama kupiła środki za 300 złotych i postanowiła zmyć napis – poinformował reporter TVN 24. Kobieta pracowała nad usunięciem napisów w sobotę i niedzielę. Na przedniej części nagrobku tekstu już praktycznie nie rozczytamy, pozostała jedynie rozmyta plama. 28-latka miała jednak problem z usunięciem farby z tylnej części pomnika – wskazał reporter.

Zbigniew Ziobro nakazał zwolnienie z aresztu podejrzanych o namalowanie czerwoną farbą gwiazdy oraz napisów  "kat" i "morderca" na grobie Bieruta. Z argumentacją Ziobry nie zgodził się sąd, który stwierdził, że zatrzymanie podejrzanych było legalne i zasadne. Sprawa skierowana została do wyjaśnienia przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Żoliborz. Czyn zagrożony jest karą grzywny lub ograniczenia wolności, albo więzienia do dwóch lat.

Natalia Wiślińska

Źródło: wprost.pl, telewizjarepublika.pl