Logo
KOD żegna Rzeplińskiego. My też - przypominamy nagranie, na którym prezes TK dogaduje się z opozycją [WIDEO]

fot. Youtube

18 grudnia 2016 09:34

19 grudnia w poniedziałek kończy się kadencja prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Dzisiaj Komitet Obrony Demokracji żegna "obrońcę konstytucji" pikietą w Warszawie.

Sympatycy KOD-u spotykają się o 12 przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy Alei Szucha. 

"Obywatele chcą podziękować prof. Rzeplińskim, Prezesowi Trybunału Konstytucyjnego za jego pracę, za wierność konstytucji, za postawę. Chcą wyrazić słowa szacunku na zakończenie jego kadencji" - piszą na wydarzeniu.

"Demokracja nie jest na zawsze!  Jej brak, a także rządy autorytarne, rządy dyktatorskie mogą prowadzić do tragedii! Przykładem Białoruś, Rosja, Chiny, Korea Północna. Od 2011 roku toczy się wojna w Syrii, wojna wywołana przez człowieka, która za nic ma głos ludzi, prawa stanowione i naturalne, który niszczy własny naród i kraj"

Czyżby takim człowiekiem, który "za nic ma głos ludzi, prawa stanowione i naturalne", jest Jarosław Kaczyński? Pewnie zdaniem wielu KOD-omitów, tak.

Kryzys wokół sądu konstytucyjnego ciągnie się od początku VIII kadencji Sejmu, jednak jego przyczyna leży jeszcze w VII kadencji. 8 października 2015 r. głosami posłów Platformy Obywatelskiej wybrano trzech sędziów TK - prezydent Andrzej Duda nie odebrał jednak przyrzeczeń od żadnego z nich. 

Rządowi i prezydentowi zarzucano łamanie konstytucji. Z drugiej jednak strony, czy sędziowie wybrani przez Platformę byli apolityczni i niezależni, jak to się często przedstawia? 

Na jednym z nagrań z początku kadencji widać, jak prof. Rzepliński gorączkowo konsultuje się z posłami opozycji. Prezes instruował jak się zachować - mówił portalowi niezalezna.pl autor nagrania, poseł Dominik Tarczyński. 

Walka o "koryto" wciąż trwa.

N.