Logo
Kolejna zrepolonizowana firma warta miliard złotych!

27 grudnia 2016 12:04

Państwowa spółka Enea podpisała wstępną umowę o przejęcie elektrowni Połaniec, znajdującej się dotychczas w rękach francuskiej grupy ENGIE, reprezentowanej w rozmowach przez firmę zarejestrowaną w Holandii. 

Choć to na razie porozumienie wstępne, jego finalizacja jest niemal pewna. Decyzję o zmianie właściciela elektrowni musi zatwierdzić minister energii. Jednak ciężko wątpić, aby państwowa spółka Enea działała bez porozumienia z ministerstwem. Kolejnym podmiotem, którego głos będzie miał znaczenie dla przebiegu operacji jest Agencja Nieruchomości Rolnych, która dysponuje prawem pierwokupu gruntów rolnych ENGIE Polska. 

Koszt zabiegu wyniesie ok. miliarda złotych. Samą wartość elekrowni szacuje się na 1.07 mld zł. Od tej kwoty należy jednak odjąć sumę zadłużenia i kapitał, który już jest w posiadaniu polskiej spółki. Ostateczna kwota zostanie podana dopiero po nowym roku.

W Połańcu produkowano energię w oparciu o węgiel i biomasę. Elektrownia została otwarta w roku 1979 i w rozbudowywana w kolejnych latach do roku 1983. W rękach Francuzów zakład przeszedł gruntowną modernizację, co pozwoliło przedłużyć potencjał produkcyjny o kolejne dwie dekady. Enea porównuje elektrownię w Połańcu do innego posiadanego zakładu – Elektrowni Kozienice – i podkreśla, że obie elektrownie są zaopatrywane w węgiel przez kopalnię Bogdanka, należącą... do Grupy Enea.

Grupa Eena to wiodący producent enegrii na polskim rynku. Dziś obsługuje aż 2.5 miliona klientów. 

źródło: innpoland.pl
BS