Logo
Komisja Europejska: systemowe zagrożenie państwa prawa

fot. Wikimedia Commons

27 lipca 2016 16:04

Komisja Europejska wydała oświadczenie na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisja przeszła do drugiego kroku procedury ochrony praworządności wobec Polski i orzekła, że w Polsce istnieje "systemowe zagrożenie dla państwa prawa".

"Przestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 roku oraz ich pełne wykonanie; zgodnie z tymi wyrokami stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma objąć trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem przez poprzedniego ustawodawcę w październiku 2015 roku, a nie trzech sędziów wybranych przez nowego ustawodawcę bez ważnej podstawy prawnej" - czytamy w oświadczeniu Komisji.

Komisja orzekła również, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym powinna zostać przez prezydenta skierowana do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało w szybko wydanym oświadczeniu Komisji Europejskiej, nazywając jej działania "przedwczesnymi" i "podważającymi autorytet Komisji". MSZ podkreślił również, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wprowadza szereg rozwiązań "powszechnie stosowanych w Europie".

PS