Logo
Komisja Europejska ubolewa nad słabym wynikiem procesu relokacji imigrantów

wykop.pl

19 maja 2016 09:54

 

Jak wynika z opublikowanych w środę przez Komisję Europejską informacji proces relokacji tzw. uchodźców przebywających we Włoszech i Grecji do innych państw UE przebiega niezwykle opieszale. Komisja Europejska przestrzega, że dalszy sprzeciw i uchylanie się co poniektórych państw członkowskich względem obowiązku przyjęcia uchodźców może nieść za sobą poważne konsekwencje humanitarne.

Zgodnie z przedstawionym przez KE raportem od jesieni 2015 roku do połowy maja jedynie 1500 uchodźców przeniesiono z przybrzeżnych miast Grecji i Włoch do innych państw unijnych w ramach przyjętego przez UE we wrześniu 2015 roku kryzysowego programu relokacji. Tymczasem zgodnie z pierwotymi założeniami państwa członkowskie powinny przyjąć ok. 160 tys. osób.

Zdaniem unijnych oficjeli proces relokacji przebiega zbyt mozolnie dlatego też Komisja Europejska apeluje do państw członkowskich o przyspieszenie realizacji programu i przyjmowanie co miesiąc co najmniej 20 tys. osób.

Nie możemy być zadowoleni z rezultatów osiągniętych do tej pory. Apeluję do wszystkich krajów członkowskich, by wreszcie były gotowe do działania - oświadczył komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos.

W ocenie Komisji Europejskiej brak działań ze strony państw członkowskich doprowadzić może do poważnego kryzysu humanitarnego, szczególnie w Grecji, gdzie według unijnych obliczeń przebywa obecnie prawie 50 tys. tzw. uchodźców.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska nie przyjęły do tej pory ani jednego uchodźcy zarówno w ramach relokacji z Włoch i Grecji, jak i w ramach programu przesiedleń spoza UE.

C.

 

za:rmf24