Logo
Komisja Wenecka zbada nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym?

fot. wikipedia/Lukas Plewnia

11 lipca 2016 15:08

Radio Zet dotarło do informacji, że ustawa o Trybunale Konstytucyjny, chociaż nie została jeszcze uchwalona, może zostać zbadana przez Komisję Wenecką. O pilne sprawdzenie, czy nowa ustawa nie jest sprzeczna z zapisami konstytucji poprosił Komisję Wenecką sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland.

Rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos w rozmowie z dziennikarką Radia Zet przyznał, że to rzadkość, by Komisja Wenecka oceniała ustawę jeszcze w trakcie jej powstawania. Thorbjorn Jagland w ubiegłym tygodniu wyjaśniał, że chodzi między innymi o sprawdzenie, czy ustawa uwzględnia opinię wydaną w marcu przez Komisję Wenecką na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Do kwestii polskiej ustawy o Trybunale odniósł się także  Nils Muiżnieks, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka. Według niego nowe prawo stwarza poważne zagrożenie dla praworządności. Komisarz powiedział, że niestosowanie i niepublikowanie przez rząd orzeczeń Trybunału oznacza, że TK nie może orzekać w sprawach wniesionych przez Rzecznika Praw Obywatelskich i wiele ustaw nie może być sprawdzonych pod kątem zgodności z prawami człowieka.

Nowe regulacje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego są precedowane Sejm przez. Ustawa została przyjęta w pierwszym czytaniu, i trafiła do Senatu, który zajmie się nią pod koniec lipca. Zgodnie z prcedurą ustawodawczą, aby weszła w życie musi zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Paweł Jaworski
Źródło: Radio ZET