Logo
Komisja Wenecka znów w Polsce na prośbę Rady Europejskiej. "Dobra atmosfera, ale nie oznacza to, że jesteśmy zadowoleni"

fot. Wikimedia Commons

13 września 2016 08:12

Wczorajsza wizyta Komisji Weneckiej w Polsce wzbudziła wiele komentarzy. Na prośbę Rady Europejskiej członkowie komisji przyjechali zbadać nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

"Rada Europy poprosiła nas, aby zbadać nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, czy spełnia ona uwagi zwarte w opinii Komisji Weneckiej z marca tego roku. Jak państwo wiecie, w tej opinii wyraziliśmy obawę, czy nowe regulacji pozwalają na sprawne działanie TK. Trybunał jest bardzo ważną instytucją w Polsce. Głównym naszym celem jest dowiedzenie się, czy nowa ustawa pozwala trybunałowi na efektywne funkcjonowanie. Odbyliśmy dzisiaj wiele interesujących dyskusji na ten temat, a także o nieopublikowaniu wyroku TK z 11 sierpnia" – mówił szef sekretariatu Komisji Weneckiej Thomas Markert.

"Jesteśmy zadowoleni z tego jak spotkania zostały zorganizowane. Nasze dyskusje były otwarte i przyjacielskie. Będziemy mieli kolejne jutro. Ale to nie oznacza, że jesteśmy zadowoleni z samego kształtu ustawy" – zaznaczył.

PJ
Źródło: 300polityka