Logo
Koniec wojny? Putin: Podpisano porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii

29 grudnia 2016 13:50

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi kres trwającej od 2011 wojny domowej w Syrii, toczącej się między siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi al-Asadowi a zbrojną opozycją. O rozejmie poinformował prezydent Rosji Władimir Putin.

Prezydent Rosji poinformował o podpisaniu porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii. Dotyczy to sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada i oddziałów zbrojnej opozycji. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania. Putin nie podał jaka będzie w tym rola Stanów Zjednoczonych, które na pewno będą zabierać o swój udział w procesie pokojowym. 

Wciąż nie podano więcej informacji na ten temat opinii publicznej. O podpisaniu umowy prezydent powiadomił podczas spotkania z szefami rosyjskiego MSZ i resortu obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu. 

Obie strony konfliktu syryjskiego zobowiązały się również do "rozpoczęcia negocjacji pokojowych". To wielki postęp, bowiem trwająca od 5 lat regularna wojna zrujnowała Syrię i przysporzyła się do napływu tysięcy imigrantów do Europy. 

Czy Rosji uda się ustabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie? 

źródło: rp.pl
BS