Logo
Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę atomową. Lotnictwo USA planuje kontrolę

9 września 2016 11:21

Jak poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę atomową. Przypuszczenia o piątym z kolei teście pojawiły się po zanotowaniu wstrząsu sejsmicznego o sile 5,3 stopnia w skali Richtera w pobliżu północnokoreańskiego ośrodka atomowego w Pyunggye-ri.

W piątek o godz. 9.30 (czasu lokalnego) doszło w Korei Północnej, w rejonie Punggye-rido, do trzęsienia ziemi sztucznego pochodzenia. Obecnie analizujemy, czy rzeczywiście doszło do kolejnej próby jądrowej – podało w oświadczeniu południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. W stan gotowości postawiono armię. Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie wskazała, że próba świadczy o „fanatycznej lekkomyślności rządu (północnokoreańskiego przywódcy) Kim Dzong Una”. Jej biuro przekazało, że Park rozmawiała o próbie z prezydentem USA Barackiem Obamą podczas regionalnego szczytu w Laosie. 

Jak infromuje CNN, w najbliższym czasie lotnictwo USA planuje skontrolować powietrze nad Półwyspem Koreańskim. Specjalnie do tego przeznaczony samolot pobierze próbki powietrza, które następnie zostanie poddane testom w celu sprawdzenia, czy w piątek rano doszło do próby nuklearnej. Niezależnie od działań Amerykanów, swoje myśliwce wyślą Japończycy.

NW

Źródło: TVP Info, wprost.pl