Logo
Korwin i Kukiz razem?

21 lipca 2016 10:38

Liderzy partii KORWIN i ruchu Pawła Kukiza prowadzą rozmowy w sprawie wspólnego startu w wyborach.

Paweł Kukiz dwukrotnie spotkał się z Januszem Korwin – Mikke. Wcześniej z prezesem partii KORWIN spotkał się Jakub Kulesza z Kukiz’ 15. Według niego, celem spotkania było wysondowanie możliwości współpracy. Przedstawiciel „KORWIN-a” w rozmowie z ”Rzeczpospolitą” powiedział: oferta zakładała, że w wyborach prezydenckich wystartuje Korwin-Mikke, kilku posłów z Kukiz'15 miałoby dołączyć do jego partii, jeden z nich miałby zostać wiceprezesem. Był też warunek: pozbycie się Przemysława Wiplera – słyszymy od działacza partii KORWiN. – Prezesowi obiecano, że będzie mógł startować z dowolnego okręgu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Kulesza tego jednak nie potwierdza. Obie strony jedna twierdzą, że przeszkodą do porozumienia jest wiceprezes KORWIN-a, Przemysław Wipler.

Część polityków ugrupowania Korwina - Mikke obawia się, że ich partia może podzielić los Ruchu Narodowego, który przez start z Kukiem rozpadł się. Sam muzyk był za to w debacie przed wyborami prezydenckimi ostro atakowany przez najbardziej kontrowersyjnego polskiego europosła.

Nic nie jest na razie przesądzone, ale wszystko jest robione tak, aby ta myśl wolnościowa miała jak największą reprezentację w parlamencie i samorządach – zapewnia.

Z jednej strony politycy obydwu formacji liczą, że ich połączone siły mogą pozbawić PiS samodzielnej większości. Kukiz jednak nie wyklucza, że wspólny start mógłby osiągnąć efekty przeciwne do zamierzonych i oba ugrupowania nie znalazłyby się w parlamencie.

Oba środowiska łączą takie postulaty jak obniżenia podatków, ułatwienie dostępu do broni, stosunek do historii, w sporym stopniu także do polityki zagranicznej. Razem zbierają podpisy w sprawie rozpisania referendum o przyjmowaniu przez Polskę uchodźców.

 

Źródło: rp.pl

DZ