Logo
Krwawe prześladowania chrześcijan w 38 krajach świata. Najbardziej cierpią z rąk islamskich ekstremistów

15 listopada 2016 18:32

W Rzymie odbyła się prezentacja dorocznego raportu o sytuacji wyznawców Chrystusa w 196 krajach. Został on opracowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak wynika z raportu, w 38 krajach świata systematycznie prowadzi się krwawe prześladowania chrześcijan, którzy najbardziej cierpią z rąk islamskich ekstremistów. 

Raport odnotowuje wyraźne pogorszenie sytuacji jeśli chodzi o przestrzeganie wolności religijnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym kontekście wymienia m.in. Bangladesz, gdzie dochodzi do radykalizacji islamu, oraz Sudan, gdzie aresztowano ministra ds. wyznań, a rząd bezprawnie konfiskuje ziemie należące do Kościoła. Przypomina też o masowej akcji niszczenia ponad 2 tys. krzyży na kościołach, jaka ma miejsce w Chinach, i o co najmniej 3 tys. chrześcijan więzionych za swą wiarę w Erytrei. Wskazuje też na stosowanie przez władze Korei Północnej zasady zbiorowej odpowiedzialności. Przykładem tego może być zamordowanie tam ostatnio za posiadanie Biblii młodej kobiety, a następnie wymordowanie całej jej rodziny. 

Postanowiliśmy wprowadzić nową kategorię prześladowców, która wcześniej nie była obecna. Jest nią hiperekstremizm islamski, ultrafundamentalizm. Mamy tu na myśli takie grupy terrorystyczne jak tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, Boko Haram, które chce zdechrystianizować Nigerię, fundamentalistów z Asz-Szabab w Somalii i Kenii - powiedział Radiu Watykańskiemu Alessandro Monteduro, dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Włoszech. Patrząc na to, co się w ostatnim czasie dzieje na świecie, musieliśmy włączyć tę nową kategorię hiperekstremiumu islamskiego, tym bardziej, że jego ofiarą pada na świecie obecnie jeden kraj na pięć. Krwawe działania Państwa Islamskiego są faktem bolesnym - podkreślił.

Źródło: niedziela.pl