Logo
Kukiz chce komisji śledczej ds. reprywatyzacji

26 sierpnia 2016 17:39

Klub Kukiz’15 proponuje powołanie komisji śledczej do zbadania nieprawidłowości przy tak zwanej "dzikiej reprywatyzacji" w całym kraju. Sprawa zwrotu działek w Warszawie i uwikłanie w tę sprawę urzędników warszawskiego ratusza to zaledwie czubek góry lodowej - pisze ugrupowanie. 

Polacy mają prawo poznać skalę problemu w całej Polsce i poziom uwikłania polityków i instytucji publicznych w podejrzane transfery własnościowe. Kukiz’15 apeluje do wszystkich posłów nieuwikłanych w nieprawidłowości przy reprywatyzacji o podpisanie się pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej - czytamy na Facebooku. 

Ponadto ugrupowanie Pawła Kukiza domaga się również jak najszybszego uchwalenia ogólnej ustawy o reprywatyzacji. Zdaniem posłów "przyczyną przekrętów przy tak zwanej dzikiej reprywatyzacji w całej Polsce jest brak regulacji ustawowej. Polska pozostaje jedynym państwem w regionie, które ustawy o reprywatyzacji nie uchwaliło"

Wielu osobom był na rękę brak tej ustawy - przede wszystkim dawnej i nowej nomenklaturze partyjnej, która uwłaszczyła się na majątku zagrabionym przez komunistów, a także uczestniczącym w procederze mafiom prawniczo-urzędniczym. Cierpieli natomiast prawowici właściciele zmuszani do sprzedaży roszczeń oraz lokatorzy często brutalnie wyrzucani z "odzyskanych" kamienic - argumentuje Kukiz'15. Ustawa o reprywatyzacji powinna systemowo rozwiązać kwestię odszkodowań za własność zagrabioną przez komunistów.

Jako sprawiedliwe rozwiązanie, czwarty klub parlamentarny w Sejmie wskazuje częściowe odszkodowanie w naturze tj. w zamiennych nieruchomościach rolnych skarbu państwa. Ma to na celu nieobciążąnie budżetu. Prace komisji śledczej ds. reprywatyzacji posłużyłyby rzetelnemu przygotowaniu takiej ustawy.

 

źródło: Facebook

N.