Logo
Kwitnie przemyt alkoholu, znikają miejsca pracy. Powód? Ogromna akcyza

fot. pexels.com

27 lipca 2016 17:15

Niemal pięć tysięcy miejsc pracy zostało zlikwidowanych w przemyśle alkoholowym w całej Europie, a ponad miliard euro wyniosły straty spowodowane przemytem alkoholu. Czarny rynek kwitnie, bo wysokie akcyzy i podatki dobijają przedsiębiorców - wynika z raportu Unii Europejskiej.

Nielegalny handel dotyczy głównie wyrobów spirytusowych, których przemyt wynosi niemalże 5% wartości legalnej sprzedaży. Nieco mniej Europę kosztuje przemyt wina - jest to około 2,3% wartości legalnej sprzedaży. Tak duży wpływ przemytu jest widoczny również w liczbach bewzględnych - tylko w Polsce straty szacuje się na ok. 69 mln euro. W całej Europie może to być nawet 3 mld euro.

Rozkwit czarnego rynku jest bezpośrednim skutkiem kryzysu panującego w Europie, widocznego szczególnie w państwach południa. To właśnie w krajach takich jak Grecja czy Hiszpania przemytnicy świecą tryumfy, bo to tam bardzo mocno podniesiono wysokość podatku akcyzowego. Tylko w Grecji w latach 2009-2011 przemysł spirytusowy bardzo boleśnie odczuł wzrost akcyzy o 125%. 

PS