Logo
Łatwiejszy dostęp do broni? Pozytywna opinia szefa BBN

30 listopada 2016 18:39

Jak informuje "Rzeczpospolita", Prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pozytywnie oceniło projekt ustawy o broni i amunicji, którą przedłożył klub Kukiz'15. Sceptyczne do projektu odnosi się natomiast MSWiA. 

Posłowie Kukiz’15 wnieśli do laski marszałkowskiej projekt ustawy o broni i amunicji, przewidujący, że pozwoleń na broń w Polsce będzie minimum dziesięciokrotnie więcej. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zapatruje się na ten pomysł pozytywnie, co wynika z pisma, które Paweł Soloch, szef BBN, wystosował do przedstawicieli Ruchu Obrony Miłośników Broni(ROMB). Stoję na stanowisku, że podejmowanie inicjatywy ustawodawczej w tej materii jest uzasadnione – napisał Soloch. 

Wcześniej pracownicy BBN spotkali się z działaczami ROMB. Każdy, kto przeczyta projekt, dochodzi do wniosku, że nie ma tam rewolucyjnych zmian i nieroztropności w wydawaniu pozwoleń. Poświadcza to pismo z BBN – powiedzial Andrzej Turczyn z ROMB-u. 
Zdaniem autorów projektu w efekcie rozwinęłaby się kultura posiadania broni i poprawiłaby się kondycja zakładów zbrojeniowych. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński jest jednak sceptyczny w tej sprawie.To służby powinny zapewnić bezpieczeństwo. Są szczególne sytuacje, gdy obywatele mogą mieć broń, jednak nie najgorzej jest to uregulowane w obecnych przepisach – stwierdził. 
W jego opinii pozwoleń nie powinna wydawać administracja publiczna, tylko policja, bo „najlepsze rozeznanie ma policja”.

NW

Źródło: TVP Info