Logo
Legalizacja leczniczej marihuany już wkrótce?

fot. faktykonopne

18 sierpnia 2016 16:22

Ponownie wraca temat dostępu do medycznej marihuany, o którą zabiegają nie tylko lekarze. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce Sejm ureguluje kwestie związane z jej wykorzystaniem i uprości dotychczasowe procedury. Projekt ustawy autorstwa posła Piotra Liroya-Marca z Kukiz'15 może poprzeć PiS. 

Legalizacja medycznej marihuany pozwoli na leczenie osób cierpiących na wiele chorób: stwardnienie rozsiane, miażdżycę, nowotwory, alzheimera czy AIDS. Obecne przepisy, pozwalają zastosować lekarzowi marihuanę medyczną, jeśli uzyska zezwolenie konsultanta wojewódzkiego zajmującego się daną specjalizacją medyczną, a następnie ministra zdrowia. Cała procedura z oczywistych względów trwa. Receptę na preparat wysyła się do apteki za granicą, a koszta związane z terapią pacjent pokrywa z własnej kieszeni. Sprawa medycznej marihuany znów wróciła na pierwsze strony po apelu polityka SLD, który choruje na nowotwór złośliwy. 

Projekt ustawy w tej sprawie leży w Sejmie od lutego, a jej autor mówi wprost, że PiS blokuje prace nad projektem. Poseł przekonuje, że ustanowienie nowego prawa i upowszechnienie dostępu pozwoli na pomoc wielu chorym.

"Chorzy, którzy faszerują się chemią, na koniec umierają w dużych cierpieniach. Osoby leczące się medyczną marihuaną przechodzą ten etap zupełnie inaczej, godnie. Uśmiechają się do samego końca są komunikatywni, mogą pożegnać się z bliskimi i pozałatwiać wszystkie sprawy. Chodzi o godność człowieka, o jego prawo do godnej śmierci" - pisał poseł Liroy-Marzec na profilu społecznościowym.

Dziś w programie "Polityczne Graffiti" na antenie Polsat News, Dariusz Ociepa rozmawiał na ten temat z Jackiem Sasinem, który uważa, że projekt klubu parlamentarnego Kukiz'15 zostanie uchwalony.

"Nie trzeba było tego apelu (Tomasza Kality - przyp. red.), abyśmy nad tą sprawą pracowali. Przypomnę, że jest projekt klubu Kukiz ’15, został złożony w Sejmie i dzięki głosom PiS ten projekt jest procedowany. Myślę, że ten projekt zostanie uchwalony” - mówił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

 

Paweł Jaworski
Źródło: Polsat News, Facebook / Kukiz'15