Logo
Lewacki spektakl promuje...faszyzm?

.

6 maja 2016 10:16

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku sprawdzają, czy plakat "Biała siła, czarna pamięć" promuje faszyzm. Chodzi o plakat, na którym widnieje swastyka ułożona z podków - informuje Radio Białystok.

Niedawno w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierski w Białymstoku odbył się spektakl "Biała siła, czarna pamięć", stworzony na podstawie książki o tym samym tytule. Jej autorem jest Marcin Kącki, dziennikarz Gazety Wyborczej z Poznania. 

Jeden z mieszkańców Białegostoku wysłał wiadomość mailową do Straży Miejskiej informując, że plakat promujący sztukę propaguje faszyzm. Na afiszu znajdują się bowiem cztery czarne podkowy ułożone w swastykę. Sprawa została przekazana prokuraturze, a ta śledztwo przekazała Policji. Funkcjonariusze prowadzą obecnie czynności sprawdzające.

Pokaz spektaklu od samego początku budził duże emocje wśród białostoczan. Na kilka godzin przed premierą, Młodzież Wszechpolska zorganizowała pikietę protestacyjną, podczas której zarzucała autorom sztuki przedstawienie Białegostoku w sposób tendencyjny. Zdaniem narodowców książką Kąckiego prezentuje Białystok w sposób tendencyjny, daleko odbiegający od rzeczywistości. Jak twierdzą, treść pracy przedstawia stolicę Podlasia jako "centrum faszyzmu i ksenofobii", co szkodzi wizerunkowi miasta.

źródło: Radio Białystok

N.