Logo
Liczba Polaków w Wielkiej Brytanii bije kolejne rekordy

fot. www.polonia-peterborough.uk

26 sierpnia 2016 10:28

W ostatniej dekadzie liczba Polaków emigrujących do Wielkiej Brytanii ciągle rosła. Trendu tego nie zmieniło otwarcie dla naszych rodaków kolejnych rynków pracy w krajach UE. Jak widać z ostatnich danych nie zatrzymuje go także Brexit. Polacy na Wyspach to już nie tylko przybysze z Polski, to także już  23 tys. dzieci, które urodziły w Zjednoczinym Królestwie Polki.

Według danych brytyjskiego urządu statystycznego (ONS) spośród 916 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii blisko 12 proc. – 108 tys. – urodziło się już na emigracji. W porównaniu z 2003 rokiem – tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej – populacja Polaków w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad 20-krotnie.

Według wyliczeń ONS matki 26 proc. dzieci rodzących się na Wyspach nie są obywatelkami Wielkiej Brytanii. Polki rodzą rocznie w Wlk. Brytanii 23 tys. dzieci. Oznacza to, że zajmują pod tym względem pierwsze miejsce ze wszystkich nacji. W statystyce tej wyprzedzamy nie tylko obywateli państw Unii Europejskiej ale także m.in. Hindusów.

/bb/

 

Za: kresy.pl