Logo
Litwa zwiększa swój potencjał obronny. Zamawia 88 transporterów opancerzonych z Niemiec

23 sierpnia 2016 09:01

Litwa podpisałaumowę na zakup niemieckich bojowych wozów piechoty Boxer, na sumę blisko 386 mln euro. Ze względu na działania Rosji na Ukrainie i aktywizację rosyjskich działań w regionie Morza Bałtyckiego Litwa od 2014 roku corocznie zwiększa swój budżet obronny średnio o jedną trzecią. W przyszłym roku na ochronę kraju zamierza przeznaczyć 725 mln euro czyli 1,8 proc. 

84 z zamówionych z Niemiec maszyn będzie pełnić funkcję bojowych wozów piechoty z uzbrojeniem pokładowym w postaci 30-milimetrowego automatycznego działka, karabinu maszynowego i przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pozostałe cztery pojazdy mają służyć jako wozy dowodzenia. Całość pozwoli na wyekwipowanie dwóch batalionów. Pierwsze transportery Boxer mają dotrzeć na Litwę pod koniec 2017 roku, a zakończenie realizacji kontraktu przewiduje się na rok 2021. Jest to najdroższy kontrakt w historii wojska litewskiego. Umowę podpisano z koncernem ARTEC, produkującym sprzęt wojskowy i przedstawicielami międzynarodowej organizacji zakupu uzbrojenia OCCAR.

To długoterminowa inwestycja w obronę kraju oraz oznaka tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i inwestuje w nie – powiedział minister ochrony kraju Juozas Olekas. Jak zaznaczył, transportery „zostaną wyprodukowane z uwzględnieniem litewskich wymogów”. 

Natalia Wiślińska

Źródło: TVP Info