Logo
Macierewicz witał amerykańskich żołnierzy: "Czekaliśmy na was długo. Dziesiątki lat". Publikujemy treść wystąpienia

15 stycznia 2017 10:00

Wczoraj minister obrony narodowej oraz premier Beata Szydło witali amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonować w Żaganiu. Publikujemy treść wystąpienia szefa MON, Antoniego Macierewicza.

Witamy Was serdeczeni tu, na ziemi piastowskiej. Witamy Was w całej Polsce. W dniu dzisiejszym witają Was nie tylko mieszkańcy Żagania, ziemi lubuskiej, śląskiej. Witają Was dzisiaj Polacy od Żagania do Białegostoku, od Bałtyku do Tatr. Czekaliśmy na was długo. Dziesiątki lat. Często mając poczucie osamotnienia. Często mając poczucie, że być może się już nigdy nie doczekamy. Często mając poczucie, że jesteśmy jedynymi, którzy bronią cywilizacji od zagrożeń ze Wschodu. Ale dzisiaj, jak trafnie powiedział pan ambasador, jest dobry dzień. Dzień, o którym trafnie można powiedzieć po polsku: dzień dobry. Jest dzień, w którym nadzieje się ziściły. Ale trzeba pamiętać, że były one okupione ciężką pracą i wielkim wysiłkiem. Może właśnie dzisiaj trzeba przypomnieć słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który były wypowiedziane w 2008 roku w Tbilisi, gdy ostrzegał: jeżeli teraz się nie przeciwstawimy tej agresji, to póżniej przyjdzie kolej na Ukrainę, a potem na państwa bałtyckie, a następnie być może i na mój naród i całą Europę. Niestety nie trzeba było długo czekać, by te słowa, wynikające z wielkiej znajomości historii, zagrożeń, rzeczywiście się sprawdziły. W 2010 roku śmierć poniósł prezydent Kaczyński i duża część polskiej elity niepodległościowej. Później przyszła agresja na Ukrainę. Później słowa zagrożeń i ataki cybernetyczne i polityczne na państwa bałtyckie. To dlatego wy, żołnierze amerykańscy jesteście tak daleko, tutaj, w Żaganiu. Żeby bronić wolności, niepodległości, pokoju w całej Europie i na świecie. Za to jesteśmy wam wdzięczni i dlatego wtedy, gdy wy jesteście tutaj, wojska polskie są w Afganistanie" – mówił Antoni Macierewicz.

"Wtedy, gdy wy jesteście tutaj, wojska polskie są w Kuwejcie i Iraku. Wtedy, gdy wy jesteście tutaj, polskie okręty płyną tam, na morze śródziemne, żeby bronić także południowej flanki NATO przed wszelką agresją, bo razem bronimy wolności i niepodległości wschodniej flanki NATO oraz Europy” – podkreślał szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Dzisiaj możemy powiedzieć w imieniu wszystkich Polaków. Jesteśmy razem, jesteśmy bezpieczni, jesteśmy dumni ze wspólnego wysiłku, który gwarantuje bezpieczeństwo Europy wschodniej flanki i NATO" – dodał na koniec.

PJ
Źródło: TVP Info