Logo
Marek Jakubiak:"NATO jako siła zbrojna zaczyna mieć wartość bojową"

fot. Paweł Jaworski

11 lipca 2016 10:42

Poseł Kukiz'15 i Endecji był gościem dzisiejszego "Prosto w oczy" na antenie Telewizji Republika. Rozmowa dotyczyła zakończonego szczytu NATO oraz decyzji, jakie zostały podjęte w Warszawie.

"Do tej pory uważałem, że NATO jako organizacja militarna była "pudrowana", czyli defiladowa. Stało się coś bardzo istotnego dla nas. NATO jako siła zbrojna zaczyna mieć wartość bojową" – mówił Marek Jakubiak.

Polityk zwrócił również uwagę, na niemal całkowicie milczącą obecność kanclerz Niemiec - Angeli Merkel, która w trakcie całego szczytu nie udzieliła żadnego wywiadu. Według Jakubiaka takie zachowanie jest efektem dużego rozdźwięku, z jakim boryka się obecnie społeczeństwo niemieckie. Współzałożyciel Endecji przypomina, że pomysły, aby siły NATO mogły stacjonować w Polsce były już wcześniej, ale trafiały na sprzeciw Niemiec. Milczenie wynika więc z faktu, że ostateczna decyzja NATO jest inna niż proponowana przez Niemcy.

"Ten szczyt zaproponowany został w Newport przez prezydenta Komorowskiego, prowadzony przez kilku innych polityków. Racja stanu powinna brzmieć, że wszyscy jesteśmy autorami tego szczytu, wszyscy powinni zebrać podziękowania, a najbardziej ci którzy organizowali je bezpośrednio. Prezes PiS mówi "ja dziękuję temu, temu, temu - no oto dobrze. Z punktu siedzenia tak to widać, ale gdzieś szef MSZ, prezydent, premier powinni podziękować wszystkim zaangażowanym. I tak się stało" – ocenił Jakubiak.

 

Paweł Jaworski
Źródło: Telewizja Republika