Logo
Marsz Rotmistrza Pileckiego, 13.05.2016 Kraków

www.facebook.pl

17 maja 2016 17:18

Jedną z tradycji, które już na stałe wpisały się w miejski kalendarz, jest organizowany corocznie przez krakowski oddział Stowarzyszenia KoLiber, Marsz Rotmistrza. W tym roku odbył się on trzynastego maja, w rocznicę urodzin polskiego bohatera narodowego, który jeszcze niedawno był niemalże nieznany szerszemu gronu, a którego postać dziś przeżywa swego rodzaju renesans.

Obchody rozpoczęły się o 18:00 mszą świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w intencji rtm. Pileckiego. Tuż po niej uczestnicy udali się pod Krzyż Katyński, skąd ruszył właściwy marsz, w którym pomimo bardzo niesprzyjającej aury uczestniczyło ponad sto osób. Na początku został wyrecytowany przez Daniela Różańskiego wiersz „Przesłanie pana Cogito”, Zbigniewa Herberta. Rozpoczęliśmy także odczytywanie fragmentów życiorysu rotmistrza. Głos zabrał również Dawid Hallmann z Fundacji Tradycji Miast i Wsi, jeden z inicjatorów marszów rotmistrza.

Marsz przeszedł ulicami Grodzką, przez Rynek Główny, gdzie odczytano kolejny fragment życiorysu naszego bohatera, ulicą Floriańską aż do Placu Matejki. W jego trakcie wznoszone były okrzyki ku czci rotmistrza Pileckiego.

Marsz zakończył się na Placu Matejki. Wówczas głos zabrali przedstawiciele KoLiber Kraków – prezes Mikołaj Pisarski, oraz wiceprezes Paulina Machera, główna osoba odpowiedzialna za organizację Marszu. Oprócz tego okazję do zabrania głosu mieli przedstawiciele stowarzyszeń i partii współpracujących przy organizacji Marszu. Po przemowach nastąpiło uroczyste zakończenie Marszu poprzez wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

Uroczystości zakończyły się na barce Aquarius gdzie miał miejsce kameralny, akustyczny koncert Dawida Hallmanna z Fundacji Tradycji Miast i Wsi, który zaprezentował publiczności głównie patriotyczne pieśni z XIX-wiecznych śpiewników, a także twórczość własną.

Atmosfera na Marszu w niczym nie odbiegała od większych patriotycznych marszów tego typu, a to za sprawą głośno skandowanych przez uczestników haseł – zarówno tradycyjnych, tj. „Bóg, honor i Ojczyzna”, czy „Żołnierze Wyklęci, cześć Waszej pamięci”, jak również autorskich, nawiązujących do wspominanej w tym dniu postaci, stworzone przez Radosława Piecha, oraz wielu powiewających, biało-czerwonych flag. Warto tu szczególnie wyróżnić postawę Narodowej Cracovii, która stawiła się licznie i która swoją oprawą w znaczący sposób podniosła efektowność pochodu.

Marsz okazał się być wielkim sukcesem medialnym – już od mszy inaugurującej uroczystości, wydarzenie było śledzone przez dziennikarzy ogólnopolskich mediów w tym Telewizji Trwam i TVP . Na miejscu obecni byli również reporterzy Gazety Polskiej i innych, lokalnych mediów. Organizatorka – wiceprezes Paulina Machera, a także rzecznik prasowy oddziału, Grzegorz Górecki mieli okazję udzielić kilku wywiadów w których opowiedzieli o wydarzeniu i jego misji.

Reasumując, należałoby przywołać słowa prezesa Mikołaja Pisarskiego, wygłoszone na zakończenie Marszu, który powiedział że o postaci Pileckiego – jego dokonaniach i wartościach którym hołdował - nie należy przypominać wyłącznie w ten jeden, uroczysty dzień, ale przez cały rok.

Organizatorami marszu byli: KoLiber Kraków oraz Fundacja Tradycji Miast i Wsi, zaś jego partnerami: Studenci dla Rzeczpospolitej, Prosto z Mostu, RED IS BAD, Kukiz 15 Kraków, Klub Republikański w Krakowie, Młoda Prawica, Kongres Nowej Prawicy i Korwin Kraków. Patronami medialnymi byli: Redakcja Prosto z mostu oraz portal PCh 24.pl.