Logo
Masakra w USA dziełem fanatyka Państwa Islamskiego. Zabił 50 osób, 53 ranił

fot. msnbc.com

12 czerwca 2016 21:09

Amerykańskie media podają, że sprawca strzelaniny w Orlando na chwilę przed otwarciem ognia zadzwonił na linię alarmową 911 i zadeklarował wierność Państwu Islamskiemu. 

29-letni mężczyzna to Omar S. Mateen, afgański imigrant, który znany był amerykańskim służbom wywiadowczym już od 2013 roku. O możliwych powiązaniach z grupami terrorystycznymi mówiło się w kontekście sprawy od początku. Według amerykańskich mediów terrorysta przed atakiem zadzwonił na linię alarmową 911 i złożył deklarację wierności wobec Państwa Islamksiego i jego lidera - Abu Bakra al-Bagdadiego.

Kongresmen Adam Schiff już wcześniej wystosował oświadczenie, w którym pisał: "Fakt, że do strzelaniny doszło w czasie ramadanu i że przywództwo IS w Ar-Rakce wzywało do ataków w tym czasie, a także to, że celem był klub nocny społeczności LGBT w czasie Gay Pride i, o ile potwierdzi się informacja, że według miejscowych służb bezpieczeństwa sprawca zadeklarował wierność wobec IS, wskazuje, że był to akt terroru inspirowany przez Państwo Islamskie".

 

Paweł Jaworski
Źróło: BBC, NBC, msnbc.com / fot. YouTube