Logo
McCain wzywa do zaostrzenia kursu wobec Moskwy

31 grudnia 2016 16:30
Amerykański senator John McCain powiedział w piątek, że Rosja musi ponieść konsekwencje przeprowadzania ataków hakerskich na Stany Zjednoczone. Według niego na Moskwę można nałożyć jeszcze szereg dotkliwych sankcji, m.in. uderzyć w jej instytucje finansowe.

" Należy upewnić się, iż Rosja poniesie konsekwencje przeprowadzania ataków hakerskich." "Może pozwoli nam to przekonać Rosjan do zaprzestania tego typu ataków na fundamenty demokracji" - powiedział, przebywający z wizytą na Ukrainie McCain, w wywiadzie dla telewizji "1+1".

5 stycznia ma odbyć się w Kongresie przesłuchanie ws. zagrożeń cybernetycznych, wśród których mają być także omówione ataki ze strony rosyjskich hakerów. Na przesłuchanie zostali wezwani m.in. dyrektor amerykańskich służb wywiadu James Clapper oraz admirał Mike Rogers, dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) i szef Cyber Command (cyberdowództwa) sił zbrojnych USA.

Odchodzący prezydent Barack Obama poinformował w czwartek o wydaleniu z USA 35 Rosjan, których amerykańska administracja podejrzewa o działalność wywiadowczą pod przykrywką działalności dyplomatycznej, i nałożeniu sankcji m.in. na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego (GRU). Rosja jest oskarżana o ingerencję w ostatnie wybory prezydenckie w USA i nękanie amerykańskich dyplomatów.
 
MR
źródło: PAP