Logo
MEN szykuje zmiany w egzaminach maturalnych

wp.pl

9 maja 2016 09:08

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało szereg zmian w maturach. Do łask przywrócne zostaną zadania wymagające rozbudowanych odpowiedzi pisemnych, które faktycznie sprawdzać będą wiedzę licealistów. Do lamusa odejdą natomiast testy.

MEN chce by wiedza osób podchodzących do matury była bardziej wszechstronna. Znikną zatem zadania polegające na umiejętności rozwiązywania testów a w ich miejsce pojawią się te, które wymagać będą od maturzysty nie tylko faktycznej znajomości lektur, w przypadku języka polskiego lecz także znajomości kontekstu historycznego.

Większy nacisk zostanie ponadto położony na rzeczowe przygotowanie do matury. Więcej lekcji poświęconych zostanie polskiej literaturze i historii, a nauka w liceach zostanie wydłużona z trzech do czterech lat.

Zdaniem dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych w Krakowie maturalne zmiany są konieczne. W ocenie pryncypałów poprzednia reforma szkolnictwa okazała się nieudanym eksperymentem a trzyletnie licea miast przygotowywać absolwentów do studiów zamieniły się w kursy przygotowujące do testowych matur.

Zmiany w maturach to nie jedyne plany MEN. Ministerstwo planuje także zlikwidowanie sprawdzianu po szkole podstawowej. Dużo mówi się również o likwidacji niepopularnych gimnazjów.

C.

 

 

za:dp