Logo
Merkel: 250 tys. euro za uchodźcę to forma lojalności

8 maja 2016 04:32

**Angela Merkel stwierdziła, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca płacenia przez państwa członkowskie UE 250 tys. euro za każdego nieprzyjętego uchodźcę "jest formą lojalności, a nie karą".**

Kanclerz Niemiec powiedziała to podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Matteo Renzim w Rzymie. Jej zdaniem zewnętrzne granice Unii Europejskiej to granice każdego kraju należącego do Wspólnoty.

Niemiecka polityk dodała również, że debata tylko o podziale i relokacji uchodźców jest niewystarczająca. Teraz Europa powinna rozmawiać na temat rozłożenia kosztów tego procesu.

Na konferencji została również poruszona kwestia Austrii, która zapowiedziała zamknięcie południowych granic przed niekontrolowanym napływem uchodźców z Włoch. Szef konserwatywnej Austriackiej Partii Wolności Heinz-Christian Strache zarzucił Niemcom i Włochom występowanie w roli "państwowych przemytników migrantów".

Matteo Renzi odpowiadając na te komentarze, nazwał stanowisko austriackiego narodowca mianem "nieodpowiedzialnego i przestarzałego". Jak stwierdził, polityka UE wobec migrantów powinna przestrzegać normy "ludzkiej humanitarności".

źródło: rmf24.pl

N.