Logo
Merkel w orędziu noworocznym o terroryzmie islamskim

31 grudnia 2016 15:46

"Terroryzm islamistyczny jest największym wyzwaniem przed jakim staną Niemcy w 2017 roku" - takie zdanie wypowiedziała Angela Merkel w wygłoszonym przemówieniu noworocznym. Kanclerz Niemiec obiecała wprowadzić rozwiązania prawne, które zwiększą bezpieczeństwo obywateli.

Merkel nie mogła pominąć kwestii ekstremizmu muzułmańskiego po zamachu z 19 grudnia, kiedy to pochodzący z Tunezji terrorysta wjechał w Berlinie ciężarówką w tłum zgromadzony na jarmarku świątecznym. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Co interesujące. Merkel nie widzi jednak potrzeby, aby przemyśleć politykę "otwartych drzwi" dla imigrantów z krajów muzułmańskich. W sobotnim wystąpieniu broniła swojej polityki dotyczącej pomocy uchodźcom, atakująć przy tym propozycję partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). "Tak, Europa powinna skoncentrować się na tym, co może być lepsze od państwa narodowego. (...) Jednak my, Niemcy, nie powinniśmy uwierzyć w to, że samotnie można wypracować lepszą przyszłość" - Merkel odniosła się do programu AfD, która postuluje m.in. zamknięcie granic dla imigrantów i wyjście Niemiec z Unii Europejskiej.

Oceniając mijający rok zwróciła uwagę, że pewne wydarzenia mogły sprawić wrażenie, że "świat się wywrócił". Zaapelowała jednak do Niemców, aby mimo takich odczuć odrzucili populizm pewnych środowisk politycznych. Jej zdaniem Berlin musi odegrać wiodącą rolę w rozwiązywaniu wyzwań przed jakimi staje obecnie Unia Europejska.

W ubiegłym roku do Niemiec dotarło ponad milion imigrantów, w tym roku już 300 tys. AfD oskarża kanclerz Merkel, że lekkomyślna polityka otwartych granic w znacznym stopniu zwiększyła zagrożenie ze strony islamskich radykałów.

 

MR

źródło: rp.pl