Logo
Merkel wprowadzi zakaz noszenia burek? "Pełne zasłanianie ciała jest nie na miejscu"

6 grudnia 2016 18:08

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas zjazdu partii CDU w Essen zapowiedziała zmianę w podejściu do migrantów. Obiecała między innym wprowadzenie zakazu noszenia burek przez muzułmanki.

Merkel zapewniła, że nie powtórzy się sytuacja z 2015 roku, gdy do kraju przyjechało 890 tys. imigrantów. To był i jest mój i nasz zdeklarowany cel polityczny – podkreśliła Merkel w przemówieniu programowym do ponad tysiąca delegatów uczestniczących w dwudniowym kongresie. Przewodnicząca CDU przekonywała, że przyjmując uchodźców Niemcy działały „w warunkach humanitarnej konieczności”. Pomoc migrantom była „wspaniałym osiągnięciem” silnego kraju, jakim są Niemcy – dowodziła. 

Polityka imigracyjna Merkel ma wielu przeciwników, także w jej własnej partii. Krytycy uważają, że przyjęcie blisko miliona uchodźców w ciągu roku przekracza możliwości integracyjne kraju. Wobec tego Kanclerz podniosła szereg akcentów wskazujących na zaostrzenie kursu wobec imigrantów. Burzliwymi oklaskami przyjęto zapowiedź zakazu noszenia przez kobiety burki – całkowitej zasłony ciała. U nas należy pokazywać twarz, dlatego pełne zasłanianie ciała jest nie na miejscu, powinno być zakazane – wskazała. Merkel opowiedziała się także za deportacją obcokrajowców, którym odmówiono prawa do azylu. Do projektu uchwały zjazdowej wprowadzony został fragment mówiący o deportacji imigrantów, którzy unikają wyjazdu, zasłaniając się zwolnieniem lekarskim. 

NW

Źródło: TVP Info