Logo
Miller o CETA: Sprawa jest ryzykowna

fot. Wikimedia Commons

31 października 2016 08:31

Leszek Miller był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Jeden na Jeden". Rozmowa dotyczyła sytuacji politycznej w Polsce oraz podpisanej wczoraj przez przedstawicieli UE i Kanady - umowy CETA. Według byłego premiera umowa handlowo-gospodarcza "jest ryzykowna".

"Obawiam się, że z żywnością modyfikowaną genetycznie możemy mieć do czynienia. Jak patrzę na reakcje, to ci, którzy uważają, że mogą w większym zakresie eksportować swoje towary na terytorium Kanady są zachwyceni, a ci, którzy będą się musieli bronić przed zalewem taniej, modyfikowanej żywności z Kanady, są zniesmaczeni. Co ciekawe, mamy jednolite stanowisko trzech głównych central związkowych w Polsce, które są temu przeciwne temu porozumieniu. Rząd tego nie zauważył, albo to zbagatelizował. Pamiętam, że w samym rządzie była różnica poglądów" – mówił Leszek Miller.

"Sprawa jest ryzykowna i lewica europejska jest bardzo do tego zdystansowana, czy jest wręcz temu przeciwna. Jestem bardzo ciekaw, jak socjaliści i socjaldemokracji w PE będą głosowali w trakcie debaty, bo w PE odbędzie się w tej sprawie głosowanie. We wszystkich krajach UE też może być różnie, stąd wykonanie tej umowy jest rozłożone w czasie. Najpierw wchodzi część handlowa, a dopiero potem inwestycyjna. Tak, jakby sami autorzy nie wiedzieli, czy w procesie ratyfikacyjnym nie nastąpi jakieś zablokowanie" –zwraca uwagę były premier.

PJ
Źródło: "Jeden na jeden" TVN24