Logo
Minister Obrony Izraela wzywa Żydów do opuszczenia Francji

26 grudnia 2016 21:41

 

15 stycznia ma odbyć się w Paryżu konferencja w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie, gdzie prawdopodobnie zostanie potwierdzone poparcie wspólnoty międzynarodowej dla idei współistnienia dwóch państw - izraelskiego i palestyńskiego. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele około 70 krajów. Inicjatywa nie podoba się rządowi Izraelskiemu.

To nie konferencja pokojowa, lecz sąd nad naszym państwem - grzmiał izraelski minister obrony Avigdor Lieberman na spotkaniu deputowanych ze swej partii Nasz Dom Izrael. Porównał on spotkanie paryskie do procesu Dreyfusa, gdzie tym razem to Izrael i naród żydowski zasiadają na ławie oskarżonych. Minister wskazał także na wzrost nastrojów antysemickich we Francji i zaapelował do Żydów mieszkających w tym państwie, aby wrócili do Izraela. Jeśli mieszkający we Francji Żydzi chcą nimi pozostać i chcą, by Żydami były ich dzieci i wnuki, powinni opuścić Francję - powiedział Lieberman.

Wściekłość Liebermana została zapewne spotęgowana przez wynik piątkowego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie została przyjęta rezolucja, żądająca od Izraela wstrzymania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. W dokumencie podkreślono, że osiedla żydowskie są "pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego". Za uchwałą głosowała m.in. Francja.

Niechętny rozmowom jest także premier Izraela Benjamin Netanjahu, wrogo nastawiony do wszelkich międzynarodowych propozycji w kwestii izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Już zdążył odrzucić zaproszenie na spotkanie po konferencji z prezydentem palestyńskim Mahmudem Abbasem - podaje AFP.

 
 
MR
żródło: dziennik.pl