Logo
Ministerstwo wykupuje stocznie szczecińską i zapowiada budowę „niemal największej w Europie grupy stoczniowej"

29 stycznia 2017 13:57

Jest nadzieja dla polskiego przemysłu stoczniowego. Minister Gróbarczyk zapowiedział szereg inwestycji w stoczni szczecińskiej i budowę „niemal największej w Europie grupy stoczniowej". Wartość inwestycji to 100 milionów złotych. 

Zapewniam państwa iż MON jest żywotnie zainteresowany jak najszybszym otwarciem tej stoczni. Mam nadzieję, że ta tradycja zostanie wznowiona i przekroczy dotychczasowe osiągnięcia - Powiedział Antoni Macierewicz podczas wizyty w stoczni szczecińskiej. Jak zapewnia minister - celem jest odtworzenie możliwości polskiego przemysłu stoczniowego. 

Szczeciński Park Przemysłowy wykupił Fundusz Inwestycyjny MARS za kwotę 100 milionów złotych, a umowę podpisano w ubiegły piątek. Celem, jak w wywiadzie dla Polskiego Radia Szczecin stwierdził minister Marek Gróbarczyk, jest utworzenie „niemal największej w Europie grupy stoczniowej zdolnej do realizacji zleceń, które będziemy realizować w polskich stoczniach czyli budowy statków”.

23 stycznia w stoczni odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministrów Macierewicza i Morawieckiego. 

Antoni Macierewicz mówił o tym, że stocznia może budować także okręty podwodne. "Mam nadzieję, że nie tylko okręty podwodne. Zobaczymy, to jest kwestia przyszłości. Zobaczymy, jak ta konsolidacja się powiedzie, jak te plany się rozwiną, jak będzie wyglądała pierwsza produkcja – na razie cywilna – i jaki potencjał stocznia w ten sposób sobą zaprezentuje" – mówił.

Szef MONu zapowiedział, że ministerstwo zamierza zamówić w stoczni okręty podwodne (program o kryptonimie Orka), okręty patrolowe (Czapla) oraz łodzie ochrony wybrzeża (Miecznik), a także niszczyciele (Kormoran II). 

- Mars przejmie sto procent udziałów w Szczecińskim Parku Przemysłowym i włączy odbudowywaną Stocznię Szczecińską do potencjału polskich stoczni. Powstaje w ten sposób największa z grup stoczniowych na Bałtyku i w Europie. To symbol i pokazanie z jakim planem rozpoczynamy odbudowę Stoczni Szczecińskiej. Mamy wielkie zobowiązania wobec bezpieczeństwa państwa. (…) Zapewniam państwa iż MON jest żywotnie zainteresowany jak najszybszym otwarciem tej stoczni. Mam nadzieję, że ta tradycja zostanie wznowiona i przekroczy dotychczasowe osiągnięcia - mówił Macierewicz. 

Wicepremier Morawiecki podkreślał jak ważny dla planu zrównoważonego rozwoju, realizowanego przez polski rząd, jest budowa przemysłu stoczniowego. - Przemysł stoczniowy stał się w III RP symbolem utraconych szans. Chcemy na powrót przywrócić Szczecin i Pomorze polskiej gospodarce. Krok po kroku przybliżamy się do realizacji wizji stoczni jako jednego z kół zamachowych w rozwoju polskiego przemysłu. (…) Niech minie czas, gdy polscy chłopcy wyjeżdżali do stoczni duńskich czy holenderskich - mówił Morawiecki. 

źródło: defence24.pl
BS