Logo
Min.Zalewska: to koniec gimnazjów!

wpolityce.pl

28 czerwca 2016 09:23

 

Szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała poważne zmiany w polskim szkolnictwie. PiSowska reforma przewiduje 8 lat szkoły podstawowej, w tym 4 lata edukacji wczesnoszkolnej i powrót do 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum. Zlikwidowane zostaną natomiast niepopularne gimnazja...

Zgodnie z zapowiedziami minister Zalewskiej wygaszanie gimnazjów nie nastąpi natychmiastowo a będzie to proces stopniowy. O pracę nie będą musieli obawiać się również nauczyciele. Jak wynika z deklaracji MEN  w klasach I-IV szkoły podstawowej realizowany będzie "poziom podstawowy", zaś w klasach V-VIII - "poziom gimnazjalny" co zapobiegnie masowym zwolnieniom belfrów.

Zmianie ulegnie również kolejny etap edukacji w polskiej szkole. Po ukończeniu "podstawówki" uczniowie będą mieli do wyboru 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum i dwustopniową szkołę branżową, która ma zastąpić dzisiejszą "zawodówkę".

Reforma wejdzie w życie 1 września 2017 roku. Pierwsze roczniki objęte reformą to tegoroczne sześciolatki, które w przyszłym roku pójdą do szkół oraz uczniowie, którzy w przyszłym roku powinni pójść do I klasy gimnazjum.

C.

 

za:rmf24