Logo
Mobilizacja ukraińskiej armii w pobliżu Krymu i w Donbasie

11 sierpnia 2016 14:01

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał rozkaz postawienia armii w pobliżu Krymu i w Donbasie w stan najwyższej gotowości bojowej. Decyzja zapadła na spotkaniu prezydenta z przedstawicielami struktur siłowych. Poroszenko o decyzji poinformował na Twitterze. 

Poroszenko oświadczył, że zarządził najwyższy stopień gotowości bojowej wszystkich ukraińskich sił stacjonujących przy granicy administracyjnej Krymu. Prezydent zarządził także najwyższy stopień gotowości bojowej wszystkich ukraińskich sił stacjonujących przy linii walk z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie. Decyzja w sprawie postawienia wojsk w stan gotowości bojowej zapadła na specjalnym posiedzeniu przedstawicieli struktur siłowych. W spotkaniu uczestniczyli m.in. sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow, minister obrony Stepan Półtorak, przewodniczący służby bezpieczeństwa Wasyl Hrycak, a także szef sztabu generalnego Wiktor Mużenko.

W środę rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że Ukraińcy planowali przeprowadzić atak terrorystyczny na Krymie, którego celem byłaby krytyczna infrastruktura. Informacjom FSB zaprzeczyły kategorycznie ukraińskie ministerstwo obrony i wywiad wojskowy, który według Moskwy miał organizować dywersję. 

Natalia Wiślińska

Żródło: TVP Info