Logo
Morawiecki: Drobny handel bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej

fot. Pixabay

19 listopada 2016 10:26

Wczoraj minister rozwoju i finansów zaprezentował dokument pod nazwą "Konstytucja dla biznesu", w którym zawarł program i zasady, które mają przyspieszyć rozwój polskiej gospodarki.

"Tutaj, w tym dokumencie, jest wiele nieprzespanych nocy moich współpracowników. Przyświecała nam taka ambicja, żebyście mogli polegać na prawie stanowionym przez nasz rząd, parlament, przez państwo polskie. Jest fundamentalnie ważne, żebyśmy na tym prawie mogli polegać" - mówił wczoraj Mateusz Morawiecki.

"Budując silną gospodarkę, chcę ją oprzeć przede wszystkim na małych i średnich przedsiębiorstwach. Popełniliśmy wiele błędów w latach 90. i w okresie transformacji, narastał gąszcz przepisów, narastających z roku na rok, podcinając skrzydła. Tylko nielicznym się udało, wielu innych ugrzęzło. Pozbywaliśmy się własności zbyt łatwo, za szybko pozbyliśmy się przedsiębiorstw, które uznaliśmy za nieefektywne, słabe. Dzisiaj tego nie odwrócimy. Jak szukamy tej recepty, to odpowiedź mam jedną: poprzez rozwój małych i średnich firm, bo w 99% te firmy są po prostu polskie, i z nich będą się tworzyły największe firmy i będą podbijały rynki międzynarodowe. O to nam chodzi, byśmy mieli firmy, które będą sprzedawały polskie marki za granicą" - podkreślał.

Jednym z zapisów jest wprowadzenie zasady pozwalającej na prowadzenie drobnego handlu bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Warukniem jest, że przychody z tego rodzaju działalności nie są wyższe miesięcznie niż połowa płacy minimalnej. W związku z jej podwyższeniem, w 2017 roku będzie to kwota 1000 złotych miesięcznie.

PJ
Źródło: Konstytucja dla biznesu