Logo
Morawiecki: Polska jest jak Ebenezer Scrooge z "Opowieści wigilijnej”

fot. Wikimedia Commons

24 grudnia 2016 08:26

Mateusz Morawiecki był "Gościem Wiadomości" na antenie TVP, gdzie komentował między innymi zmiany, jakie w ostatnim roku wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. Według wicepremiera, Polska przeszła metamorfozę podobną do Ebenezera Scrooge'a, bohatera "Opowieści wigilijnej".

"Jak dla mnie państwo polskie przeszło w 2016 r. wielką metamorfozę, taką jak Ebenezer Scrooge z „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Było takim samotnikiem i suchotnikiem, który nie lubi ludzi. Teraz dostrzegamy nie tylko elity, ale także Polaka zarabiającego przeciętnie lub poniżej przeciętnej" – powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Chciałbym zwrócić uwagę, że wzrosła liczba ludzi, którzy chcą zostać w kraju. Mamy najniższy wskaźnik osób gotowych do emigracji od wielu lat. Legitymacją naszego państwa jest solidarność" – mówił Morawiecki.

"Dobrze, że jest ten optymizm. Bo gospodarka potrzebuje optymizmu. Ludzie widzą, że dzieje się lepiej. Nasze działania są dla ludzi, nie dla wskaźników czy statystyk. Ja mniej się cieszę z 2,5 czy 3,5 a bardziej z takich właśnie wyników [jak badanie optymizmu]. Wzrost PKB to bożek gospodarczych elit III RP. My patrzymy na PKB, to co jest najważniejsze dla zwykłego Polaka. Dla inwestorów najważniejsze jest, czy w gospodarce jest równowaga, czy są wielkie nierówności, napięcia społeczne. Tam gdzie są duże nierówności, to inwestorzy uciekają stamtąd. I dlatego zastosowaliśmy taki mechanizm kwoty wolnej, który najbardziej służy najmniej zarabiającym" – dodawał.

"Budżet został zatwierdzony jak najbardziej prawidłowo. Tu chodzi o coś innego. Jeśli budżet został spięty i my pokażemy za sześć do 12 miesięcy, że można było wprowadzić "Mieszkanie Plus", "Rodzinę 500 Plus" czy programy dla przedsiębiorców i rolników, to będzie można zapytać, co robiła koalicja PO-PSL przez osiem lat. Co robiła i komu służyła?" – pytał.

PJ
Źródło: TVP