Logo
Można? Można! 81-letniemu esbekowi i milicjantowi grozi do 10 lat więzienia!

fot. Wikimedia Commons

10 stycznia 2017 15:25

Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu poinformował o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu akt oskarżenia przeciwko Leszkowi L., byłemu Komendantowi Wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej w Wałbrzychu. 

81-letni Leszek L. był zaufanym współpracownikiem Czesława Kiszczaka. W 1988 r. po odejściu ze służby w Milicji, został mianowany zastępcą szefa Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Po "okrągłym stole" w maju 1990 r. został pierwszym Komendantem Głównym Policji.

Leszka L. oskarżono o popełnienie 92 zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, polegających na wydaniu od 12 do 17 grudnia 1981 r. decyzji o internowaniu 92 osób.

Oskarżony, wydając te decyzje, powoływał się na przepisy nieistniejącego aktu prawnego w postaci dekretu z dnia 12 grudnia 1981r. o ochronie bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego, a w konsekwencji bezprawne pozbawił wolności 92 pokrzywdzonych. Wśród internowanych wówczas osób było m.in. trzech członków Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, w tym przewodniczący Zarządu Krajowej Sekcji Branżowej Ceramików NSZZ „Solidarność”. Osoby te były także delegatami na I Krajowy Zjazd NSZZ „S”.

Przesłuchany przez prokuratora IPN Leszek L. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

źródło: ipn.gov.pl / Gazeta Wrocławska

N.